Kompania konfirmoi një pjesë të rëndësishme të specifikimeve. Redmi 10 trashëgon serinë Redmi 9.

Redmi 10 i ardhshëm, i cili pritet të prezantohet në treg në javët e ardhshme, do të udhëheqë ofertën buxhetore të kompanisë. Dhe është konfirmuar se telefoni inteligjent ka katër kamera me 50 MP, një ekran 6.5-inç Full HD + me një ritëm të rifreskimit prej 90 Hz dhe altoparlantë stereo. Për më tepër, Xiaomi ka zbuluar gjithashtu modelin e Redmi 10, si dhe se telefoni do të jetë i disponueshëm në tre ngjyra.

Edhe pse Redmi 10 ende nuk është lansuar zyrtarisht, Xiaomi Global publikoi shkurtimisht detajet e telefonit në një postim në blogun e tij, i cili më vonë u hoq. Sidoqoftë, gishtat e shpejtë të përdoruesve të internetit vunë re gjithçka në kohë, kështu që specifikimet kryesore të pajisjes tani janë të njohura.

Redmi 10 ka një ekran 6.5-inç Full HD + (rezolucion 2400×1080 piksele) me mbështetje për një ritëm të rifreskimit prej 90 Hz dhe një ndërprerje të kamerës në mes. Do të ofrohet në tre ngjyra gri, e bardhë dhe blu. Do të mundësohet nga një procesor MediaTek Helio G88 me 4 GB RAM + 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, dhe vjen me dy mundësi të tjera – 4 GB + 128 GB dhe 6 GB + 128 GB për ruajtje. Telefoni do të dalë me MIUI 12.5, i cili bazohet në Android 11.

Redmi 10 ka katër kamera të pasme të përbërë nga një aparat fotografik kryesor 50 MPx, një aparat ultra i gjerë 8 MPx, një kamera makro 2 MPx dhe një sensor thellësie 2MPx. Ka një kamerë selfie 8 MPx në pjesën e përparme.

Telefoni gjithashtu ka altoparlantë stereo dhe një lexues të gjurmëve të gishtërinjve anësorë. Ajo vjen e pajisur me një bateri 5,000 mAh që mbështet karikimin e shpejtë 18W dhe ka një përshtatës të karikimit të shpejtë 22.5W në kuti.