elefonat e rinj përpiqen të ofrojnë vlerë të madhe me një çmim tërheqës. Ata ndjekin gjuhën e fundit të dizajnit të Xiaomi dhe ofrojnë përmirësime në shumë fusha. Për shembull, Xiaomi 11T Pro është i pari me karikimin më të shpejtë 120W të prodhuesit kinez të quajtur HyperCharge. Le të shohim se për çfarë janë tre telefonat e rinj.

Modeli më i shtrenjtë i ri është Xiaomi 11T Pro. Ky telefon i ri ka një dizajn të bukur me tre opsione ngjyrash: Gri meteorite, e bardhë  dhe blu qiellore. Masat 11T Pro janë 164.1mm x 76.9mm x 8.8mm dhe peshon 204g.

Pjesa e përparme e 11T Pro përmban një aparat fotografik selfie me vrima të vendosura në mes. Një ekran 6.67-inç 120Hz AMOLED me një rezolucion FHD+ zbukuron pjesën e përparme. Ekrani në vetvete është i sheshtë gjë që ndihmon në kapjen e telefonit.

 

 

Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve të këtij telefoni ndodhet në anën e djathtë nën kontrollet e volumit. Ana e majtë e telefonit është e pastër nga butonat. Xiaomi 11T Pro gjithashtu përmban altoparlantë të dyfishtë Harman Kardon me Dolby Atmos.

11T Pro e re e Xiaomi mundësohet nga një procesor Snapdragon 888 i shoqëruar me 8 GB ose 12 GB RAM DDR5 në varësi të versionit të ruajtjes. Versionet e ruajtjes janë 8 GB/128 GB hapësirë ​​ruajtëse, 8 GB/256 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe 12 GB/256 GB hapësirë ​​ruajtjeje.

Në aspektin e kamerës, Xiaomi 11T Pro ka një sistem kamerash të trefishtë të përbërë nga një sensor kryesor 108MP me hapje f/1.75, një aparat fotografik ultra të gjerë 8MP me hapje f/2.2 dhe një aparat telemakro 5MP me hapje f/ 2.4 . Kamera selfie me vrima është një xhirim 16MP.

Sa i përket baterisë, 11T Pro paketon një 5000 mAh me një karikim të shpejtë 120W me tel i cili është i aftë të karikojë telefonin në 100 për qind në vetëm 17 minuta.

Xiaomi 11T Pro do të dalë me pakicë me një çmim prej 649 € për bazën e tij 8 GB RAM 128 GB version të ruajtjes. Versionet 8GB/256GB dhe 12GB/256GB do të kushtojnë përkatësisht 699 € dhe 749 €. Telefoni së shpejti do të jetë i disponueshëm për tu blerë në Evropë.

Xiaomi 11T ka një dizajn pothuajse identik me vëllain e tij Pro. Telefoni gjithashtu ka të tre opsionet e ngjyrave: Meteorite Grey, Moonlight White dhe Celestial Blue. 164.1mm x 76.9mm x 8.8mm janë dimensionet e Xiaomi 11T, i cili është saktësisht i njëjtë me modelin Pro. Pesha e saj është 203 g.

Ai gjithashtu përmban të njëjtin dizajn të kamerës me vrima në pjesën e përparme. Një tjetër gjë që 11T ka të përbashkët me të afërmin e saj Pro është ekrani i tij i sheshtë. Ky telefon përmban të njëjtin panel AMOLED 6.67-inç 120Hz me rezolucion FHD+.

Konfigurimi i kamerës është gjithashtu i njëjtë, i përbërë nga një kamerë kryesore 108MP, një revole ultra -gjerë 8MP dhe një sensor telemakro 5MP. Ky telefon gjithashtu ka altoparlantë të dyfishtë me Dolby Atmos si Pro, por ato nuk janë akorduar nga Harman Kardon.

Ajo që ndryshon në lidhje me Xiaomi 11T në krahasim me 11T Pro është procesori dhe karikimi i tij. 11T përdor çipin Dimensity 1200-Ultra të MediaTek, së bashku me 8 GB RAM dhe 128 GB ose 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Karikimi i shpejtë me tel është më i ngadalshëm në 11T. Ka një karikim turbo me tela 67W. Ndërsa ngarkimi në vetvete kërkon më shumë kohë, bateria mbetet në të njëjtën madhësi – 5,000 mAh. Përshtatësi i energjisë 67W përfshihet në kuti.

Xiaomi 11T së shpejti do të jetë në dispozicion në Evropë me 499 € për versionin bazë të ruajtjes 128 GB, dhe 549 € për atë 256 GB.

Xiaomi 11 Lite

E fundit por jo më pak e rëndësishme është Xiaomi 11 Lite. Siç sugjeron edhe emri i tij, ky është modeli më pak i shtrenjtë nga të tre. Ky model është mjaft i ndryshëm nga pjesa tjetër, pasi i ngjan shumë serisë Xiaomi Mi 11. 11 Lite vjen në katër opsione ngjyrash: Bubblegum Blue, Peach Pink, Snowflake White dhe Truffle Black. I ri 11 Lite ka përmasa 160.53mm x 75.73mm x 6.81mm dhe peshon 158g.

Xiaomi 11 Lite është shumë i ngjashëm me Xiaomi Mi 11i dhe Mi 11 për sa i përket dizajnit. Ajo përmban një mbrapa të ngjashme me një modul të njohur të kamerës. Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve është në anën e telefonit.

11 Lite ka një ekran AMOLED 6.55-inç 90Hz me një rezolucion FHD+. Një kamerë selfie me vrima të vendosura është e vendosur në cepin e majtë të ekranit.

Për sa i përket performancës, Xiaomi 11 Lite mundësohet nga një procesor Snapdragon 778G, i cili shoqërohet me 6 GB ose 8 GB RAM në varësi të versionit të ruajtjes.

Sa i përket kamerave, 11 Lite ka një sistem kamerash të trefishtë të përbërë nga një aparat fotografik kryesor 64MP me hapje f/1.79, një aparat ultra të gjerë 8MP me hapje f/2.2 dhe një sensor telemakro 5MP. Kamera selfie me vrima është 20 megapikselë.

Bateria e Xiaomi 11 Lite është 4,250mAh me karikim me tela të shpejtë 33W. Ashtë mirë që përshtatësi i energjisë vjen në kuti.

Telefoni i ri 11 Lite i Xiaomi së shpejti do të jetë i disponueshëm në Evropë. Çmimi i pajisjes fillon nga 369 €. Xiaomi 11 Lite do të jetë i disponueshëm në tre versione të ruajtjes: 6 GB/128 GB hapësirë ​​ruajtëse, 8 GB/128 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe 8 GB/256 GB hapësirë ​​ruajtëse. /Telegrafi/