Huawei Mate V (shkronja V paraqet formën e pajisjes palosëse) e vë në funksion procesori Kirin 9000, dhe nuk është për t’u habitur se bëhet fjalë për procesorin më të fuqishëm dhe të shpejtë që u prodhuar nga HiSilicon, transmeton Telegrafi.

Kompania Huawei do të mund të zbulonte disa detaje për telefonin e ri në ngjarjen që pritet të zhvillohet më 21 tetor, e ndoshta edhe zyrtarisht ta prezantojë.

Megjithatë, duke marrë parasysh faktin se tani janë shfaqur informacionet e para për këtë telefon, ekzistojnë gjasa të mëdha që duhet të presim edhe gjatë për lansimin në treg. /Telegrafi/